Więźba

Więźba

Więźba to drewniany stelaż dachu. Na nim są układane materiały pokryciowe. Oferowane produkty różnią się w zależności od indywidualnych gustów – czołowi producenci tworzą niezawodne wyroby, które są dopasowane do zmiennych warunków pogodowych. Najważniejszym zadaniem więźby dachowej jest utrzymanie konstrukcji dachowej – ciężar jest rozkładany na ściany nośne oraz specjalne słupy podporowe. Odpowiedni projekt szkieletu konstrukcyjnego to najważniejszy czynnik decydujący o trwałości i wytrzymałości dachu.

Jakie są rodzaje więźb?

Rodzaje więźby dachowej są uwarunkowane także czynnikami geograficznymi oraz klimatycznymi. Doskonale to zobrazuje pewien przykład – tereny górzyste wymagają zastosowania dachu wysokiego, charakteryzującego się bardzo dużym kątem nachylenia. W ten sposób ogranicza się ryzyko zalegania śniegu na powierzchni konstrukcji, a także przyspiesza odprowadzenie wody z dachu. Więźby wykonuje się z odpowiednio suchych surowców – wykorzystywane materiały charakteryzują się wilgotnością nieprzekraczającą 20%.

Wszystkie projekty są wykonywane na zamówienie, gdyż przekrój części konstrukcji musi być rezultatem skomplikowanych kalkulacji wytrzymałościowych. Jako specjaliści gwarantujemy, że więźby będą bardzo trwałe i usztywnione, chroniąc konstrukcję dachu przez wiele lat. Warto wiedzieć, że szkielet dachu musi być wykonany z materiału, który charakteryzuje się doskonałą odpornością na zginanie. Dlatego do produkcji więźb wykorzystuje się drewno świerkowe oraz sosnowe – odpowiednio miękkie, by poddać je dalszej obróbce. Projektowane więźby są odpowiednio impregnowane i zabezpieczone przed negatywnym wpływem czynników biologicznych.