Podbitka

Podbitka

Podbitka dachowa to ważne wykończenie każdego dachu. Służy do zwieńczenia całości konstrukcji. Jej montaż jest ekspresowy, a koszt inwestycji bardzo niski. Choć walory estetyczne w tym przypadku są bardzo ważne, to jednak podbitka dachowa wyróżnia się przede wszystkim funkcjonalnością – jej podstawowa funkcja to zabezpieczanie delikatnych fragmentów powierzchni, które mogą ulec zniszczeniu w wyniku nadmiaru wilgoci. Aby chronić dach przed intensywną ulewą, warto zamontować podbitkę razem z wytrzymałym rynnami, które także chronią konstrukcję przed uszkodzeniami spowodowanymi opadami atmosferycznymi.

Czym charakteryzuje się podbitka dachowa?

Podbitka bywa nazywana także podsufitką dachową. Nakłada się ją na poszczególne elementy wewnętrzne konstrukcji dachowej. Jej estetyczny wygląd służy do maskowania surowych i mało atrakcyjnych fragmentów powierzchni, które na dodatek są wrażliwe na warunki pogodowe – zwłaszcza opady gradu czy deszczu montaż podbitki dachowej to praktyczny sposób na zabezpieczenie budynku przed uszkodzeniami mechanicznymi i innymi czynnikami zewnętrznymi.

Dlaczego warto osłaniać dach?

Podbitka służy do osłaniania dachu. Nieosłonięta konstrukcja może spowodować, że niektóre zwierzęta potraktują ją jako doskonałe miejsce na osiedlenie się. Brak odpowiednich zabezpieczeń sprawia, że szerszenie, osy, pszczoły i inne owady zakładają gniazda między surowymi elementami konstrukcji. Co więcej, domowe dachy są wykorzystywane także przez ptaki. Choć uwijanie gniazdka w niektórych kontekstach może być bardzo pozytywne, to jednak nie dotyczy to przypadku, kiedy mieszkańcy domu muszą borykać się z ryzykiem ugryzienia. Montaż podbitki dachowej to prosty i tani sposób na zabezpieczenie budynku przed niechcianymi gośćmi.