Jakie okna wybrać, aby dobrze oświetlić poddasze?
Dostęp do naturalnego światła w pomieszczeniach ma kluczowe znacznie. Promienie słoneczne nie tylko właściwe doświetlają wnętrza, ale również wpływają pozytywnie na samopoczucie domowników. Montaż okien nie w każdym przypadku okazuje się jednak prosty. Bywają pomieszczenia, w których nie ma możliwości zamontowania tradycyjnych, pionowych okien lub też ich montaż istotnie ogranicza późniejszą aranżację. Taki problem najczęściej pojawia się w przypadku pokojów na poddaszu.
Liczne skosy, które obecnie stają się aranżacyjnym trendem, często utrudniają montaż okien, a tym samym dostęp do naturalnego światła. Jak temu zaradzić i stworzyć jasne, dobrze doświetlone wnętrza na poddaszu? Przeczytaj o tym w dalszej części artykułu.
Okna na poddaszu – na jakie warto się zdecydować?
Rozwiązaniem, które pozwoli Ci dobrze oświetlić pomieszczenia na poddaszu, jest montaż okien dachowych. Aby okna dachowe zapewniały odpowiedni dostęp do naturalnego światła, ważny jest jednak ich rozmiar i właściwe rozmieszczenie. Rozmiar okien dachowych należy dopasować do metrażu pomieszczenia. W tym celu stosuje się przelicznik, wedle którego 1 m2 przeszklenia oświetla ok. 10 m2 podłogi. Tym samym im większe pomieszczenie, tym większe okna trzeba zamontować lub też należy się zdecydować na większą ich liczbę. Dobrą opcją jest zamontowanie dwóch okien obok siebie lub kilku mniejszych po przeciwnych stronach połaci. W przypadku niewielkich wnętrz najlepiej sprawdza się montaż okna dachowego na środku pomieszczenia. Takie rozwiązanie zapewnia równomierne oświetlenie w całym pokoju.
Ponadto przy doświetlaniu pomieszczeń istotne znaczenie ma również odpowiednie umieszczenie okien dachowych względem kierunku geograficznego. Najwięcej światła zapewnią okna skierowane w stronę południową, najmniej natomiast te umieszczone od strony północnej. Jeśli z kolei chodzi o wysokość montażu okien dachowych, nie odgrywa ona tak ważnej roli w przypadku dostępu do światła. Ta kwestia przemawia jednak za komfortem domowników. Kluczowe jest zatem to, by okna dachowe umieszczać na wysokości ok. 120-150 cm od podłogi. Dzięki temu ma się do nich swobodny dostęp, a nadto można też wygodnie przez nie wyglądać. Co więcej, bezpośrednio pod nimi można też dowolnie ustawić meble bez obaw o ograniczony do nich dostęp.
Jakie są inne powody, dla których warto montować okna dachowe na poddaszu?
Okna dachowe oprócz tego, że zapewniają dostęp do naturalnego światła, nie zajmują też zbyt wiele przestrzeni, przez co domownikom łatwiej zaaranżować wnętrze. Ponadto wpisują się w klimat poddasza i sprawią, że pomieszczenia wyglądają bardzo przytulnie i nowocześnie. Inną, istotną funkcją, którą pełnią, jest właściwa wentylacja pomieszczeń. Wszyscy właściciele domów z poddaszem doskonale wiedzą, że w tej części budynku zwykle jest najcieplej. Szczególnie latem, gdy wnętrza się nagrzewają, dostęp do świeżego powietrza jest zbawienny. Niemniej również i w chłodniejszym sezonie wietrzenie domu jest ważne dla zdrowia domowników, dlatego nie warto rezygnować z okien na poddaszu ze względu na jego konstrukcję. Mianowicie okna dachowe spełnią wszystkie funkcje, na jakich najbardziej Ci zależy.