7 zalet montażu drewnianych okien dachowych
- Szczegóły
Nie bez powodu okna dachowe cieszą się dużą popularnością. Na rynku dostępne są okna, których ramy wykonane są z drewna, pcv lub aluminium. W tym artykule chcielibyśmy pokazać 7 powodów, dla których zalecamy naszym klientom montaż drewnianych okien.
-
Stabilność wymiarowa i szczelność
W przeciwieństwie do pozostałych materiałów drewno ma niską rozszerzalność temperaturową. Oznacza to, że drewniane ramy nie kurczą i nie rozszerzają się tak bardzo wskutek zmian temperatury. Dzięki temu rama z czasem nie odkształca się i nie powstają w niej szczeliny na łączeniach elementów. Dobrze też współpracuje, z też drewnianą, więźbą dachową. To wszystko przekłada się na dużą szczelność tych okien.
-
Wytrzymałość
Ramy powstają z kilku warstw wyselekcjonowanego, bezsękowego drewna, klejonych ze sobą. Są sztywne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Drobne zarysowania ramy można łatwo usunąć poprzez zdarcie ich papierem ściernym i ponowne nałożenie lakieru, farby lub impregnatu. W wypadku plastikowych ram naprawa jest niemożliwa.
-
Odporność na promieniowanie UV
Okna plastikowe z czasem żółkną na skutek ekspozycji na słońce. Z kolei prawidłowo pielęgnowane drewno zachowuje swój kolor latami.
-
Izolacja termiczna
Ze wszystkich materiałów używanych do produkcji ram okiennych, drewno jest najlepszym izolatorem termicznym. Współczynnik przenikania ciepła dla drewna to ok. 1,4 W/m2K, podczas gdy dla okien plastikowych wynosi ok. 1,9 W/m2K.
-
Ekologiczność
Drewno, w przeciwieństwie do plastiku i metalu jest zasobem w pełni odnawialnym i biodegradowalnym. Kupując drewniane ramy okienne wybieramy produkt naturalny.
-
Uniwersalny wygląd
Naturalnie wyglądające drewno wpisuje się w większość stylów aranżacyjnych wnętrza. Świetnie wygląda zarówno w nowocześnie, jak i tradycyjnie wyposażonych wnętrzach.
-
Łatwa zmiana koloru
Jeśli nie podoba się nam naturalny kolor ram, możemy je z łatwością pomalować zwykłą bejcą, impregnatem czy farbą do drewna. Malowanie ramy aluminiowej jest problematyczne, a kolei na PCV farba nie trzyma się prawie w ogóle, skazując nas na blednący biały kolor.