6 różnic między dachówkami betonowymi i ceramicznymi
Wśród popularnych pokryć dachowych niezmiennie od wielu lat chętnie wybierane są dachówki ceramiczne i betonowe. Wykonane z naturalnych materiałów, cechują się wytrzymałością, odpornością, szczelnością i bardzo dobrą izolacją termiczną. Czym się jednak różnią?
Jakie są różnice między dachówką betonową a ceramiczną?
Pomimo wielu wspólnych cech wspomniane dachówki różnią się kilkoma istotnymi aspektami, które warto wziąć pod uwagę, dokonując ich wyboru.
- Materiał. Ceramiczne: glina i naturalne dodatki. Betonowe: piasek kwarcowy, wysokiej jakości cement, woda i barwniki.
- Trwałość. Dla dachówek ceramicznych przewiduje się nawet 100-letni okres trwałości, z kolei dla cementowych – max. do 80 lat.
- Gwarancja. Prym wiodą tutaj dachówki betonowe, ponieważ udzielana przez producentów gwarancja wynosi nawet do 50 lat. Okres gwarancyjny dla ceramicznego pokrycia dachowego to ok. 25 – 30 lat.
- Waga. Zazwyczaj ceramiczne dachówki są cięższe, mogą ważyć do 70 kg/m2. Betonowe zaś są z reguły lżejsze a ich waga może wahać się od 30 do 45 kg/m2. Różnica w masie nie jest regułą, bowiem zależy od wybranego rodzaju, kształtu i wykończenia dachówki. Może się zdarzyć tak, że to cementowa będzie cięższa.
- Kąt nachylenia dachu. W teorii obydwa rodzaje dachówek można kłaść na dachach o nachyleniu nawet do 90°. Zaleca się jednak zastosowanie ceramicznych dachówek na dachu pod kątem od 16° do 45°, a cementowych – od 22° do 60°.
- Konserwacja. Ceramiczne: mycie pod ciśnieniem raz na kilka lat. Betonowe: dokładne czyszczenie i odnawianie co kilkanaście lat.
Na koniec, istotną różnicą jest cena. Tu bowiem wybór jest prosty: cementowe dachówki są tańsze (od ok. 20-25 zł/m2). Ceny dachówek ceramicznych, w zależności od rodzaju wykończenia i powłok, zaczynają się od ok. 33-40 zł/m2.